DERİN DİNLEME DENEYİMLERİ: BİLİNÇLİ FARKINDALIKLA SES KAŞİFLİĞİ  • 7 Kasım Çarşamba
  • 19:30
  • SGKM Oditoryum Sahne İçi

“Derin Dinleme Deneyimleri / Yansımalar”, sesle olan ilişkisini içten dışa derinleştirmek, yeni bir boyut katmak isteyen herkesle buluşuyor.  Etkinlikler, duymanın istemsiz doğası ile, dinlemenin gönüllü, seçici doğası arasındaki farkı keşfetmek üzere tasarlanmış, duyusal ve bilişsel interaktif süreçlere odaklanıyor.

Derin Dinleme, bizlere besteci Pauline Oliveros’un da dediği gibi “ Her ne yaparsan yap, işitilebilen her şeyi, mümkün olan her yolla dinlemek “ hususunda bir kavrayış sunuyor.

 

Bu kapsamda gerçekleşecek ilk etkinlik:

 

Bilinçli Farkındalıkla Ses Kaşifliği  / Nilüfer Ormanlı / 1 saat 15 dk.

 

Sözcüklere dökülse de dökülmese de nasıl bir titreşimin var? Hayatımız boyunca her gün seslere maruz kalıyoruz, ses üretiyoruz, sesleri duyuyoruz. Sesle yakın ilişki halindeyiz. Öyle ki kalbimizi, dolaşım sistemimizi, nefesimizi, sinir sistemimizi sürekli etkiliyor.  Her gün dış dünyayla iletişim kurmak için çıkardığımız pek çok ses var. Bu interaktif performansta, kendi sesimizi bilinçli bir farkındalıkla dinlemek üzere odaklanıyoruz. Hep birlikte günlük sesleri, doğayı, iç sesimizi, hayal gücümüzü ve rüyalarımızı dinliyoruz. Sesin, akustik algısı, temposu, aralığı, yüksekliği gibi kavramlara daha yakından bakarak üzerimizde yarattığı etkiyi araştırıyoruz.

Süreç, nefes, akustik ve elektronik dinleti, hafif bedensel hareketler, ses ve ritim çemberleri ve yansıtıcı soru-cevap bölümlerini içeriyor.

 ÜCRETSİZ

 DAVETİYELİ

Biletli ve davetiyeli etkinlikler sadece Üniversite mensuplarına açıktır.