PERŞEMBE KLASİĞİ: RACHMANINOV ANATOLIAN PROJECTEtkinlik, Rektörlük tarafından tüm etkinliklerin bir süreliğine iptal edilmesi kararı doğrultusunda iptal edilmiştir.
İlginiz için teşekkür ederiz.

SGKM

  • 26 MART 2020 PERŞEMBE
  • 12:30
  • KURUCULAR SALONU
Türkiye’nin genç piyanistlerinden Güldiyar Tanrıdağlı’nın albüm ve konser projesi Rachmaninov Anatolian Project, 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden Rachmaninov’un solo piyano eserleri ve Liedlerini Anadolu enstrümanlarıyla buluşturuyor. Güldiyar Tanrıdağlı, kendisine ait bu projede klasik müziğin özellikle piyano repertuarında çok büyük yeri olan besteci Rachmaninov’u seçmesinin nedenini şöyle anlatıyor:

“Müzikle ve Rachmaninov’la tanıştığımdan beri bunu düşlüyordum. Rachmaninov, Tatar asıllıdır. Ben Uygur Türkü olmam dolayısıyla onun müziğine bir yakınlık duydum. Bestecinin Orta Asya esintilerinin yoğun olduğu eserleri beni böyle bir fikre sürükledi.” Genç piyanist özellikle Rachmaninov’un gençlik yıllarına ait bestelerde Tatar köklerine ait notaların daha çok hissedildiğini söylüyor ve konserin eser seçimi sırasında buna dikkat ettiğini ekliyor. Doğu etkileri taşıyan bu besteler Anadolu enstrümanlarına aranje edilirken eserlerin formları da özgün haliyle korunuyor. Yarısı solo, yarısı trio olan Rachmaninov Anatolian projesindeki kimi eserlerde piyaniste duduğu ile Ertan Tekin, yaylı tambur ve perdesiz gitarda ise Cenk Erdoğan eşlik ediyor.