Perşembe Klasiği: Çellistanbul & Burcu KaradağÇellistanbul, çello sesinin insan sesine en yakın enstrüman olmasından yola çıkarak dört çellodan çıkan tınıyı tüm müzik severlere duyurmak için konserlerine başladı. Çellistanbul ile Türk musikisinin seçkin eserlerinden oluşan, bir kadın ney icracısı tarafından yayınlanmış ilk albüm olma özelliği taşıyan NEYZEN adlı albümün sahibi Burcu Karadağ SGKM kapsamında bir araya geliyor.
Cellistanbul çello kuarteti 2002 senesinde Murat Berk’in öncülüğünde kuruldu. Cellistanbul’un yolu Türkiye ve dünyadaki çellistler ile buluşup beraber müzik yapma yolculuğunda sırası ile Xavier Phillips, Misca Maisky, Berlin Filarmoni çellistleri, Atina Senfoni Orkestrası çellistleri ile kesişti. Çalışmalarına Melih Kara, Murat Berk, Julya Krepak ve Yusuf Çelik ile devam eden grup konserlerinde yurt içi ve yurt dışı besteciler ve çellistler ile devam etmektedir.

Neyzen Burcu Karadağ ise en son yayınladığı çalışma olan ‘Ney in Ethno Jazz’ albümünde Anadolu’nun farklı yörelerine ait köklü melodileri modern caz tınılarıyla buluşturuyor. Albüm, ney enstrümanını solo rolüyle merkezinde barındıran ve füzyon caz elementleriyle birlikte yerel ezgileri vurgulayan bir çalışma.